Rybársky web - Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Čadci

Odber noviniek Odber noviniek Odber noviniek Odber noviniek Odber noviniek Odber noviniek

Brigádnická činnosť Brigádnická činnosť Brigádnická činnosť Brigádnická činnosť Brigádnická činnosť Brigádnická činnosť

V tejto kategórii V tejto kategórii V tejto kategórii V tejto kategórii V tejto kategórii V tejto kategórii

Prihlásenie Prihlásenie Prihlásenie Prihlásenie Prihlásenie Prihlásenie

 

Partneri webu Partneri webu Partneri webu Partneri webu Partneri webu Partneri webu

Sociálne siete Sociálne siete Sociálne siete Sociálne siete Sociálne siete Sociálne siete

.
.
.
.
.
.
.
.
.
Hodnotenie užívateľov:  / 4
StrašnýNajlepší 
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Vytlačiť
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Kategória: Revír Radôstka
Uverejnené streda, 13. apríl 2016, 23:49
Napísal: Ing. Martin Kasák
Prečítané: 1503x

Ikry pstruha potočného

Ikry 2016 - "staronový spôsob vysádzania v štádiu očných bodov"

 

 

..77

 

 

Dobrý deň.

V tomto článku chcem oboznámiť kolegov rybárov a ostatných čitateľov s problémom, ktorý ma trápi už niekoľko posledných rokov. Jedná sa o pokles stavu pstruha potočného a lipňa tymiánového v našich revíroch. Krásne časté úlovky týchto nádherných rýb sú už minulosťou a dlhšie obdobie sa snažím zistiť, čo je tomu na príčine. Prechádzal som rôzne diskusie na našich aj zahraničných fórach. Zistil som, že tento problém netrápi len mňa, ale aj kolegov rybárov v susedných organizáciách a štátoch. Zistených príčin ústupu pstruha a lipňa je mnoho.  Jedným z nich sú napríklad priveľký predačný tlak či už zo strany rybárov, pytliakov, ale aj prirodzených predátorov ako sú vydra riečna, volavka popolavá, rybárik obyčajný a v poslednej dobe aj kormorán veľký. Ďalšími dôvodmi sú napríklad chemické znečistenie, ťažba dreva v mieste neresiska týchto rýb, rôzne ekologické a prírodné katastrofy, úbytok vody v našich potokoch atď.  Spomenuté príčiny a rôzne ďalšie mali príčinu v úbytku našich pôvodných  generačných rýb, ktoré v minulosti v tisíckach kusov tiahli na neresiská. Pôvodné generačné ryby sa v našich tokoch už takmer nenachádzajú. Každoročne vysádzame do našich tokov rôzne ročníky pstruha a lipňa. Čo sa pstruha týka, vysádzame plôdik do vlásočníc, ročky do potokov a aj ryby v lovnej miere do riek.  Nech sa snažíme akokoľvek, úspechy máme minimálne a v našich revíroch sa nachádza stále málo krásnych rýb. V zahraničnej literatúre, ale aj u kolegov z MO SRZ Orlov som sa dočítal, že sa týmto problémom už zaoberali a našli jedno z riešení, ako pomôcť stavu rýb v našich riekach. Kolegovia v zahraničí sa s týmto problémom pasovali pred desiatkami rokov. Jednalo sa o obnovu lososa v ich prímorských oblastiach. Nech vysádzali lososa v akejkoľvek veľkosti a početnosti, nedarilo sa im zabezpečiť prirodzený ťah generačných rýb a prirodzený výter lososa v ich revíroch. Neskôr oprášili poznatky z dávnej minulosti a začali s vysádzaním ikier lososa v štádií očných bodov do vhodných vlásočníc. Podľa skúseností, aj podľa odbornej literatúry, sú ikry v tomto štádiu najviac odolné proti manipulácii a krátkodobo znesú aj pobyt na suchu. Ryba vyliahnutá z takejto ikry má miesto narodenia zapamätané na celý život. V dospelosti ju jej prirodzený pud ženie na toto miesto, aby zabezpečila pokračovanie svojho rodu. Odborná literatúra uvádza, že na obnovu prirodzeného výteru pstruha je potrebné týmto spôsobom vysádzať ikry minimálne 5 rokov. V rieke sa vytvorí populácia rôznych vekových kategórii pstruha a každoročne vysádzaný plôdik vypúšťa feromóny, ktorými informuje dospelé generačné ryby o vhodnosti vlásočnice pre výter a vývoj nových jedincov.
 
Tieto informácie mám už niekoľko rokov a po pár rozhovoroch s členmi našej MO a kladnými reakciami na tento spôsob vysádzania pstruha potočného v štádií očných bodov som sa rozhodol, že by sme mali už prestať teoretizovať a pustiť sa do zrealizovania tohto projektu.
 
Hľadal som vhodný spôsob vysadenia ikier v štádií očných bodov a našiel som nespočetne veľa riešení a prevedení tzv. inkubátorov pre ikry. Od prirodzeného vysypania ikier do vhodného substrátu, cez rôzne drevené debnenie so špeciálnymi prepadmi a usmerneniami prúdenia toku až po inkubátory vyrobené zo starých sudov a chladničiek. Každý jeden mal niečo do seba a priznám sa, že sám som si spravil vlastný návrh inkubátora, ktorý chcem zrealizovať v blízkom období, žiaľ nedostatok voľného času mi to zatiaľ neumožnili. Pri inkubátoroch zo starých chladničiek som narazil na Whitlock-Vibert Boxy. Tieto boxy sa dajú použiť aj samostatne a zistil som, že kolegovia z MO Orlov tieto boxy zakúpili a používajú ich na vysádzanie ikier v štádií očných bodov. Oslovil som kolegov z tejto organizácie a po pár mailoch a výmene skúsenosti sme sa dostali k tomu, že by som tento spôsob chcel vyskúšať a mohli by mi poskytnúť pár kusov WVB boxov, ktoré majú navyše za nákupnú cenu. Podarilo sa mi zakúpiť z vlastných peňazí 5 Whitlock-Vibert Boxov.

 

                                   Filter inkubátora                               Inkubátor ikier zo starej chladničky

Filter inkubátora http://www.muddycreektu.org/intake.jpg

   

avonk

http://www.muddycreektu.org/fridge.jpg

 

   

Fridge fry Egg placement


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt inkubator pstrągowy

http://bigskyjournal.com/~bsj/images/made/uploads/Issues/2014/Fly_Fishing/Images_of_the_West/buckets_800_600.jpg 

Informácie o Whitlock-Vibert Boxoch:

V roku 1950 Dr. Richard CE Vibert  - Francúzsky rybársky výskumník vyvinul originálny Vibert Box na osadenie do tokov riek pre irky pstruha a lososa. V roku 1970 Američan Dave Whitlock výrazne zmenil design Vibert Boxu. Vylepšený box dostal názov Whitlock-Vibert Box (WVB).

Patentovaný WVB je k dispozícii iba prostredníctvom International Federation of Fly Fishers (Medzinárodná federácia muškárov). Táto federácia poskytuje predaj WVB pre profesionálov v oblasti rybolovu, spolupracujúcich organizácii a pre jednotlivcov, ako nástroj na posilnenie populácie rýb v divokej prírode vysádzaním v štádií ikier.

Whitlock-Vibert Egg Plant Box

Whitlock-Vibert Box

 

Funkcia WVB

Ako sa Whitlock-Vibert Box Works


Horná časť WVB je vyplnená oplodnenými ikrami v štádiu očných bodov. Box je potom inštalovaný na vhodnom mieste chovného potoka. Ikry sa vyvíjajú v hornej komore.  Vyliahnutý poter pstruha potočného prekĺzne do spodnej komory boxu. Je to takzvaná škôlka, ktorá slúži na ochranu plôdika pred predátormi. Plôdik v nej trávi prvé dni svojho života, kým neabsorbuje žĺtkový vačok a nezačne plávať. Po rozplávaní plôdik sám opúšťa WVB cez bočné otvory boxu.Inštalácia WVB do vhodných vlásočníc

Po odobrení projektu s pánom Ing. Karolom Hausmanom – hlavným hospodárom MO Čadca a pánom Milanom Krkoškom – zástupca hlavného hospodára MO Čadca nám z našej liahne (CA Rieka) bolo poskytnutých 2500 ks ikier v štádiu očných bodov.
S pánom Mgr. Tomášom Murčíkom a pánom Ondrejom Beláčkom, sme vybrali vhodné miesto pre osadenie WV boxov s ikrami. Vlásočnicu chovného potoka sme koncom leta minulého roka skontrolovali elektrickým agregátom. Potok sme chceli na jar 2016 zarybniť plôdikom pstruha. Na vlásočnici sa niekoľko rokov nehospodárilo, napriek tomu nás výsledok trochu zaskočil. Na kontrolovanom úseku cca 800 m dlhom sme nezlovili ani jednu rybu. Podmienky boli vyhovujúce. Potok bol plný pekných tôní a hmyzu. Pred vysádzaním ikier v štádiu očných bodov sa pre istotu skontrolovali miesta elektrickým agregátom. Na mieste vysadenia ikier sa nenachádzala žiadna ryba, ktorá by mohla ohroziť čerstvo vygúľaný a vyplávaný plôdik. Počasie bolo vyhovujúce, napriek tomu bolo osadenie WV boxov v celku náročné. WV boxy sme naplnili zhruba do polovice cca 500 ikramy. Postupovali sme podľa návodu z International Federation of Fly Fishers a podľa rád od kolegov z MO Orlov. Boxy sme rozdelili na dve skupinky po 2ks a 3ks, ktoré sme dali do ochranných bedničiek. Obsypali sme ich cca 2-4cm veľkým štrkom okrúhleho tvaru a na vrchnú časť sme použi pre zaťaženie väčšie kamene z potoka. Bedničku sme priviazali lankom o najbližší porast.

Fotografie z vysadenia iker:

 

 

   

 

 

 

 

  

 

  

 

 

 

  

 

  

 

 

 

  

  

Kontrola ikier:

Ikry sme počas vývoja niekoľkokrát kontrolovali. Telefonicky som sa informoval, ako prebieha vývoj ostatných ikier v našej liahni. Ikry vo WVB boxoch sa vyliahli cca o 3 týždne neskôr, ako ich súrodenci v liahni. Bolo to spôsobené hlavne teplotou vody v potoku. Čo sa mortality týka, v každom z boxov bolo pár bielych ikier. Zaujímavé bolo, že úhyn ikier sa neprenášal na ostatné... Biele ikry v laboratórnych (liaheň a pod.) podmienkach pokryje pleseň, ktorá sa môže veľmi ľahko preniesť na ostatné ikry a môže dôjsť k značným škodám v liahni. Preto sa ikry neustále kontrolujú a odstraňujú sa tie uhynuté. Vo WVB boxoch je prúdenie vody omnoho vyššie a teplota nižšia, ako v liahni. Uhynutá ikra je neustále v pohybe a baktérie spôsobujúce pleseň sú unášané prúdom čerstvej vody. Samozrejme pri kontrole ikier je vhodné, ak vizuálne vidno uhynuté ikry, odstrániť ich z boxu. Na tento účel, je dobré použiť pinzetu na ikry. Kolegovia z Orlova mi poradili, že na konce obyčajnej pinzety napájkovali malé očká, ktorými sa dá jemne uchytiť ikru pstruha a prípadné uhynuté ikry bez problémov odstrániť.

Vypustenie plôdika pstruha:

19.3.2016 sme po výlove s partiou išli skontrolovať ikry. Po príchode na miesto sme mali obavy o projekt, či nedopadol fiaskom... Dno potoka sa neuveriteľne zmenilo. Vo februári nám v jeden deň napadlo 30cm nového snehu a na druhý deň prišlo oteplenie a dážď. Hladina potoka sa neuveriteľne zdvihla a potok bral štrk, piesok a blato so sebou. Už po príchode k bedničke s ikrami som sa zhrozil, bola zanesená pásom štrku... Opatrne som ju vybral. Už pri vyťahovaní z nej unikali malé pstrúžiky. Bolo to dobré znamenie. Z vrchu som jemne odobral veľké kamene a malú vrstvu štrku. Vytiahol som prvý WVB box. V priestore pre absorbovanie váčku bolo veľa blata. Plôdik sa hmýril vo veľkom počte na vrchu. Myslel som si, že bude veľký úhyn, kvôli zabahneniu časti boxu. Na moje veľké prekvapenie, som po rozobratí boxu jemne rozmýval nános a nenašiel som v ňom ani jednu uhynutú rybku. Bedničku so štrkom som opatrne vrátil na miesto, lebo bola plná plôdika a nechali sme ho samovoľne vyplávať. Pstrúžiky z boxov sme rozniesli po potoku. Rozhodli sme sa ich už vypustiť, pretože v potoku sa v podstate nenachádzal predátor a pstrúžiky už pomaly samé opúšťali bedničku so štrkom.Vyzerá to tak, že projekt sa podaril, ale do budúcna by som bedničku s ikrami osadil podstatne vyššie vo vlásočnici, kde aj keď sa dvihne voda, neberie toľko nánosu. Mám už vytypovaných pár vhodných miest na budúci rok. Tento spôsob je drina. Hlavne prvé osadenie v mrazoch si vyžaduje veľké úsilie, ale isto je to veľmi zaujímavý spôsob, ktorý sa osvedčil v zahraničí a sú naň veľmi kladné ohlasy... Určite do budúcna plánujem minimálne 2 vlásočnice vysádzať týmto spôsobom. Samozrejme bez podpory našej MO SRZ Čadca to nebude možné. Navrhol by som zakúpenie aspoň  50ks boxov z International Federation of Fly Fishers pre našu organizáciu. Ja sám by som rád využíval min. 10 ks. Boxy ma stáli 6 €/ks aj s dopravou a clom. Kúpil som 5 ks za 30 eur z vlastných peňazí. Náklady na 50 ks by mali byť cca 300 €. Počet ikier pre tieto boxy by bol 25 000 ks. Myslím, že by stálo zato, skúsiť túto staronovú metódu. Čas ukáže, či naša snaha mala význam.  
Petrov zdar.


Vypracoval Ing. Martin Kasák

Použitá literatúra:

http://www.zachranme-lipana.cz/reintrodukcia-pstruha-potocneho-vysadzanim-ikier-v-stadiu-ocnych-bodov-v-mo-srz-orlov-17

http://www.mosrzorlov.sk/

http://billingsgazette.com/lifestyles/recreation/wyoming-outdoors-group-converts-old-refrigerator-into-trout-incubator/article_cd17c3b2-3e33-50f8-b3c8-5a21da81349f.html

http://www.fis.com/dynamicaqua/hatchery.html

https://www.youtube.com/watch?v=mHU7zlR4dto

http://www.fws.gov/redrocks/arcticgrayling/

http://www.fedflyfishers.org/Conservation/Programs/EggPlant/tabid/120/Default.aspx

Pokorný, J., Adámek, Z., Dvořák, J., Šrámek, V., 1998. Pstruhařství. Informatorium, Praha, 242 s.

 

Štatistika Štatistika Štatistika Štatistika Štatistika Štatistika

Na webe je prítomných:

- 59 návštevníkov

- žiadni členovia


Súvisiace články Súvisiace články Súvisiace články Súvisiace články Súvisiace články Súvisiace články

Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok

Hľadáme ďalších autorov článkov. Pomôžte spestriť tento web svojími príspevkami. Píšte hlavne o sebe, o svojích zážitkoch z rybačky. Ak budete potrebovať pomoc s editáciou a úpravou svojích článkov, adminovia vám radi pomôžu.

naozaj.eu NanoShop IsoKor Slovenský kroj Nano shop IsoKor Akrylátové vane