Rybársky web - Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Čadci

Odber noviniek Odber noviniek Odber noviniek Odber noviniek Odber noviniek Odber noviniek

Prihlásenie Prihlásenie Prihlásenie Prihlásenie Prihlásenie Prihlásenie

 

Partneri webu Partneri webu Partneri webu Partneri webu Partneri webu Partneri webu

Sociálne siete Sociálne siete Sociálne siete Sociálne siete Sociálne siete Sociálne siete

.
.
.
.
.
.
.
.
.
Hodnotenie užívateľov:  / 7
StrašnýNajlepší 
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Vytlačiť
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Kategória: Revíry MO Čadca
Uverejnené pondelok, 17. október 2011, 16:43
Napísal: Murčík Tomáš
Prečítané: 3646x

Regulácia na Bystrici

.
.
.
.
.
.
.
.
.
O
któber je mesiac, keď sa na svoju najdôležitejšiu životnú úlohu - neres pripravuje jedna z našich pôvodných rýb pstruh potočný. Preto je aj na nás členoch SRZ, aby táto udalosť prebehla bez najmenších problémov, v rámci zachovania pôvodnej a vytvorenia čo najlepších podmienok novej generácii tejto ryby. To sa však nedeje na jednej z našich riek Bystrici. 
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Rieka Bystrica..

...je v rámci revírov MO Čadca najvhodnejšia pre neres a život pstruha potočného . Neresí sa tam pravidelne aj podustva, lipeň, jalec a iné druhy sprievodných rýb. Čiastočne je to dané aj tým, že rieka disponuje veľmi kvalitnou vodou, nakoľko jedným z prítokov je voda vypúšťaná z VN Nová Bystrica, čo jej zaručuje optimálnu teplotu, takisto v lete má stále primeraný prietok a teplota vody len zriedkavo prekročí 23° C.

 

    • V poslednom čase však badať úbytok populácie rýb, ten je zapríčinený hlavne reguláciami, ťažbou dreva, výrubmi drevín v blízkosti brehov a ďalšou inou nevhodnou činnosťou človeka. Najväčší dopad na ryby majú neodborné zásahy do koryta riek po nich ostane rieka doslova ako tobogán, v ktorom sa ryba nemá, kde skryť, hladina vody je veľmi nízka, čím dochádza k prehrievaniu, zvýšenému počtu rias - následne úbytku kyslíka a s tým spojenému úbytku rýb, ktoré sú odkázané na nižšiu teplotu vody a dostatok kyslíka, ako v našom prípade spomínaný pstruh a lipeň.

 

    • Regulácie by však nemali prebiehať v období neresu rýb, čo sa ale nedeje dnes v Krásne nad Kysucou. Tí, ktorí reguláciu vykonávajú, musia oboznámiť nájomcu revíru, čo je v tomto prípade naša MO. Ide o obmedzovanie výkonu rybárskeho práva Zákona o rybárstve č.139/2002 §4 ods.3. Mali by sme to považovať za hrubý zásah do životného prostredia a žiadať náhradu vzniknutej škody. Preto prosím kompetentných členov našej MO, ak ste neboli o tomto zásahu informovaní, dajte túto udalosť prešetriť príslušným orgánom. Nestavajme sa k podobným problémom chrbtom, spomeňte si, čo sa stalo minulý rok na Vychylovke a v akom je to stave teraz.

 

    • Ak to takto pôjde ďalej, z riek našej MO vymizne život úplne. Spominaná regulácia sa nijako netýka protipovodňových opatrení, ide o stavbu cyklotrasy, ktorá povedie popri rieke na Oravu a do Poľska. Preto je možné, že rozsah prác bude ešte väčší. Treba začať čo najskôr konať.

 

  • Len pred pár týždňami prebehlo na Bystrici zarybnenie a dnes máme v rieke báger...nepripadá vám to zbytočné? Určite sa v tej časti nekonal ani odlov rýb, o to väčšia je škoda. Som zvedavý či budete vzniknutú situáciu riešiť a budem rád, ak nás budete informovať o výsledkoch. Nezabudnite, už nemôžete povedať, že ste o tom nevedeli.

 
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Autor článku Autor článku Autor článku Autor článku Autor článku Autor článku

alt

 

- administrátor a redaktor kategórie MUŠKÁRENIE

- člen MOSRZ ČADCA

- obľúbené revíry: rieky Kysuca a Bystrica

 

Tomáš Murčík
.

Štatistika Štatistika Štatistika Štatistika Štatistika Štatistika

Na webe je prítomných:

- 3 návštevníkov

- žiadni členovia


Súvisiace články Súvisiace články Súvisiace články Súvisiace články Súvisiace články Súvisiace články

Copyright © 2019 MO SRZ Čadca. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok

Hľadáme ďalších autorov článkov. Pomôžte spestriť tento web svojími príspevkami. Píšte hlavne o sebe, o svojích zážitkoch z rybačky. Ak budete potrebovať pomoc s editáciou a úpravou svojích článkov, adminovia vám radi pomôžu.

naozaj.eu NanoShop IsoKor Slovenský kroj Nano shop IsoKor